Kispesti Alapfokú Művészeti Iskola

1193 Budapest, Irányi D.u.2.  Tel.: 06-1-282-9499  Fax:06-1-357-2874  E-mail: muveszeti@iskola.kispest.hu 

Az intézmény rövid története, helye és szerepe a kerület életében

 

A Kispesti Alapfokú Művészeti Iskola nevéből adódóan a főváros XIX. kerületében, Kispesten található. Jogelődje - Kispesti Zeneiskola - a Főv. Zeneiskola Szervezet körzeti zeneiskoláinak megszűnése után, 1968-ban alakult Szatmári László vezetésével, aki azóta is az iskola "tiszteletbeli örökös igazgatója". Nyugdíjba vonulása után addigi helyettese, Csaba Attiláné hat éven át vezette tovább az iskolát.

2001 júniusában a Kispesti Önkormányzat döntése alapján a nagy hagyományokkal rendelkező 33 éves Kispesti Zeneiskola tevékenységét és feladatkörét bővítette. Eszerint a Vass Lajos Általános Iskola és a Kispesti Munkásotthon szervezésében addig szakkörként működő táncoktatást "beemelte" a közoktatás rendszerébe. Ezáltal új intézmény, a Kispesti Művészeti Iskola jött létre. Rendkívül fontos szempont volt mindkét közreműködő intézmény hagyományait, körülményeit, lehetőségeit, meglévő és létrehozandó feltételeit, valamint a fenntartó és az iskolahasználók igényeit figyelembe venni.

Jelenleg két művészeti ágon, 22 tanszakon, 12 évfolyamon folyik az oktatás. A növendékek életkora 6 éves kortól a felnőtt korig terjed. Az iskola kiemelten fontos feladatának tartja az amatőrképzést és a zenei pályára való felkészítést.

2008. augusztus 1-től az iskola egy közel 2000 négyzetméteres önálló épületbe költözhetett. Így 16 tanterem, kamaraterem, balett terem és minden szükséges kiszolgáló helyiség rendelkezésre áll. A kamaraterembe egy új digitális templomi orgona került elhelyezésre. A fenntartó önkormányzat tervezi egy 500 személyes hangversenyterem építését az épületegyüttes közepén.

Ez az épület-komplexum a lehetőségek teljességét biztosítja majd: szóló- kamara- és szimfonikus zenekari hangversenyek, táncbemutatók, TV és rádió felvételek, zenei és táncversenyek megrendezésére.

A 41 éve kiválóan működő intézmény fejlődése töretlennek mondható, a demográfiai hullámok szerencsére elkerülték az iskolát.

A 2001. szeptemberi táncművészeti ággal történt bővítés óta stabilnak mondható a 800-820 fős növendéklétszám, amelyből 140-150 közötti a táncágazatos tanulók száma. Ellátásukra a fenntartó biztosítja a szükséges pedagógus létszámot.

Küldetésnyilatkozat és az intézmény szerepe a kerület kulturális életében

Pedagógus közösségünk különösen fontosnak tartja a számítógépek, a videók és elektronikus berendezések monoton és elgépiesedett világában azt, hogy a XXI. század ifjúsága közelebbi kapcsolatba kerüljön a zene- és táncművészettel. Az alapfokú művészetoktatásban való részvétel alkalmat ad az érdeklődő, fogékony növendékek képességeinek fejlesztésére, biztosítja a különböző szakterületeken való jártasságok gyakorlását és megszerzését, továbbá az önkifejezés, a közvetlen művészi tapasztalat eleven élményével ajándékozza meg őket. A felfedezés élménye, az alkotás öröme, olyan átélhető élmény, ami miatt különösen fontos a művészetoktatás.

Hisszük és valljuk, hogy a nálunk tanuló gyerekek fegyelmezettebbek, - hiszen kimutathatóan jobb a koncentráció képességük. Egy-egy koncertre, táncelőadásra való felkészülés, az előadásokon való fellépés mindig egy-egy jó "helyzetgyakorlat", megannyi tréning a mai életünkben oly jelentős szerepet játszó "biztos fellépés" megszerzésére - gondoljunk itt csak egy állás, vagy pályázat elnyerésére. Ebben különösen fontos szerepet játszik és szinte korlátlan lehetőségeket hordoz magában az, hogy intézményünkben az egyéni foglalkozások - egy tanár dolgozik egy növendékkel - dominálnak. Az esztétikai nevelésből fakadó morális hatás, valamint e tárgyak transzfer hatása komplex személyiségfejlesztést tesz lehetővé.

A művészeti iskola oktatási tevékenységén túl feladatának tekinti a zenei és mozgásművészeti műveltség terjesztését. A zeneművészeti oktatás a hangszeres játék megalapozása, népszerűsítése, zenei pályára készülők felkészítése mellett szerves részese, közreműködője a kerület kulturális életének, bázisa a zenei eseményeknek. A táncágazat a táncoktatás mellett szintén számos kerületi eseményen, rendezvényen közreműködik tánccsoportjaival népszerűsítve a mozgásművészeti kultúrát.

Eddigi eredmények, hagyományok

A Kispesti Művészeti Iskola 41 éves működésének, szakmai színvonalának mércéje, hogy kerületi, budapesti és országos zenei versenyeken rendre a legmagasabb helyezéseket érik el növendékeink, igen gyakran aktív szereplői a Magyar Rádió és Televízió ifjúsági zenei műsorainak.

Az iskola zenei pályára készülő növendékeinek beiskolázása a középfokú zeneoktatási intézményekbe, valamint a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem kivételes tehetségek képzőjébe országosan is kiemelkedőnek mondható.

A művészeti iskola növendékeinek és művésztanárainak szereplése hagyományosnak tekinthető a kerületi oktatási- és egyéb intézményeinek ünnepségein, a Kispesti Kulturális Napok rendezvényein.

1999 óta az intézmény igazgatója Taligás Lajos, aki a Budapesti Liszt Ferenc Szimfonikus Zenekar karmestere - több mint 25 éves karmesteri pályafutása alatt számos külföldi turné több száz hangversenyét vezényelte, így nagy tapasztalattal rendelkezik a szimfonikus zenei, valamint a szimfonikus könnyűzenei repertoár előadásaiban.


 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

© 2013 Payr